Candy Mountain


Candy Mountain Sveits/Kanada/Frankrike 1987 Regi Robert Frank, Rudy Wurlitzer Manus Rudy Wurlitzer Foto Pio Corradi Musikk Dr. John, David Johanse, Leon Redbone m.fl Med Kevin J. O`Conner, Harris Yulin, Tom Waits, Joe Strummer 92 min 35 mm norsk tekst Utleie Actionfilm A/S
Tom Waits, David Johansen og Joe Strummer. Tre Legender med stor L. Nok en gang er det snakk om en roadmovie og cameo-roller. Se Waits som bilselger og Strummer som politimann. Hehe. Candy Mountain er holdt i en surrealistisk tone og underholder i 92 minutter. Hva går det hele ut på? Å finne den endelige gitaren, selvsagt, den eneste og sanne gitaren, som også selvsagt lages av en eremitt oppe i Alaska.

Roadmovies er merkelige dyr. En kjører rundt og opplever mye rart uten at det egentlig hender så veldig mye. Helten sitter i bilen midt på natta, med gjenfrosne ruter, og prøver å holde varmen med en liten whiskey. Merk; vi er i midt ute i ødemarka, dvs. en masse trær og flatmark. Hva krasjer han med når det går galt? En båt selvsagt. Så kommer den lokale sheriffen m/bror. Hallo!

Noen av oss har lyst på dyre gitarer. Det er et eller annet ved dem. De er gode å ta på. Og så er de sjeldne. Og så koster de åpenbart en masse penger. Hvilket betyr at omtrent ingen av oss noensinne kommer til å eie en. Men det hadde vært jævlig fett. Ploink ploink. Dessuten så er det varmt her akkurat nå.

jok


Nettverksgruppa 18/1-95, www@nvg.ntnu.no