@ Referater - Nettverksgruppa - NVG
Personlige verktøy

Referater

Fra Nettverksgruppa - NVG
(Forskjell mellom revisjoner)
Gå til: navigasjon, søk
(Nytt referat. Flytter noen gamle til arkivet.)
 
Linje 13: Linje 13:
 
-->
 
-->
 
{{Referat|Arkiv}}
 
{{Referat|Arkiv}}
 +
{{Referat|Styremøte 23. mai 2022}}
 
{{Referat|Styremøte 25. april 2022}}
 
{{Referat|Styremøte 25. april 2022}}
 
{{Referat|Styremøte 28. mars 2022}}
 
{{Referat|Styremøte 28. mars 2022}}

Nåværende revisjon fra 23. mai 2022 kl. 17:46

Innhold

Arkiv

[rediger]


Arkiverte referater

Referater/arkiv

Styremøte 23. mai 2022

[rediger]


Tilstede: NVG: kaasen
Jitsi: gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Våtmopp og loddebolt.

Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene - Gunnar gjør.

Få de nye medlemmene inn på Trondheim-listen --> kan sende invitasjon fra mailman. - David

Fristasjon: Har fått møte med NTNU eiendom og PVV på onsdag.

Vi vil bli med på listen av studentorganisasjoner. Gunnar

For moralsk støtte ifm. fristasjon. Vi kjøper en liten blomst. Høyst kr 300,-.

Må be Hackerspace komprimere plass i racket --> kaasen sender e-post.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

USB-sdr-kurs

Radiokurs - Fokuserer på JP8-call og APRS.

sjn - Vil gjerne holde et Raku-kurs men må gjøre en del først. Snakkes igjen i august.

Linux-kurs (Pingvin og pizza)

retro-PC (Oric)

4. Planlegge frivillighetsdagen.

Reserver på nett. Sjekk FEIDE-bruker. Torsdag 18.august kl 10 – 15

5. Neste møte.

2. juni etter generalforsamlingen.

6. Eventuelt.

Genfors- bestille rom. David ser på det.

Fristasjon: Gunnar har møte med NTNU Eiendom på onsdag.

Styremøte 25. april 2022

[rediger]


Nettverksgruppa

Tilstede: NVG: kaasen
Jitsi: gunnarre, jornane, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Våtmopp og loddebolt. Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene - Gunnar gjør.

Få de nye medlemmene inn på Trondheim-listen --> kan sende invitasjon fra mailman.

Fristasjon. Gunnar etterspør svar før neste møte, om vi ikke får svar snart.

Vi vil bli med på listen av studentorganisasjoner.

NVG har nå en mirror for Airyx OS. Oppdateringen feiler når den kjøres fra cron, men ikke når manuelt. Jørn feilsøker.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

USB-sdr-kurs

Radiokurs - Fokuserer på JP8-call og APRS. 20. mai i 17-tiden.

sjn - Vil gjerne holde et Raku-kurs men må gjøre en del først.

retro-PC

Får se hva vi rekker før eksamensperioden (undervisningsslutt er 6. mai).

4. Dato for genfors

Torsdag 2. juni.

5. Takk til PVV

For moralsk støtte ifm. fristasjon. Vi kjøper en liten blomst. Høyst kr 300,-.

6. Neste møte.

Mandag 23. mai.

7. Eventuelt.

Skjermkort til tay. gunnarre bestiller nytt (demovare) fra Komplett til kr 3200,- (ASUS Geforce RTX3050 DUAL OC). Bestiller også NVME-lager til kr 1090,-.

Må be Hackerspace komprimere plass i racket --> kaasen sender e-post.

swix har dødd. En VM har overtatt soner og IP-adr., disse skal etterhvert til deckard pluss brukerdatabasen, YP og adduser.

Møtet heves 17:52

Styremøte 28. mars 2022

[rediger]


Nettverksgruppa

Tilstede: Jørn, Kaasen, Gunnarre Jitsi: Thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Våtmopp og loddebolt. Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene - Gunnar gjør.

Få de nye medlemmene inn på Trondheim-listen

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

USB-sdr-kurs

Radiokurs - Fokuserer på JP8-call og APRS

sjn - Vil gjerne holde et Raku-kurs men må gjøre en del først

retro-PC

4. Fristasjon.

Vi bli med på listen av studentorganisasjoner. Vi skriver en søknad.

5. Neste møte.

25. april. Mulig et nettmøte før det, hvis nødvendig.

6. Eventuelt.

Hackerspace -flytting av maskiner?

NVG har nå en mirror for Airyx OS.

Vi har fått noen nye medlemmer.

Møtet heves 18:08

Styremøte 14. mars 2022

[rediger]


Styremøte 14. mars 2022

Tilstede: Kaasen

Jitsi: Gunnarre, Jørn, Thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Våtmopp og loddebolt. Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene - Gunnar gjør.

Få de nye medlemmene inn på Trondheim-listen

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

To mekkekvelder avholdt med besøk av nye folk, og innlegg på sosiale media. [lenke i referatet]

Radiokurset. Selve kurset utsettes. Gjør foreberedelse på den 18. mars.

sjn: Er spurt har ikke fått svar ennå.

Ny mekkedag: RaspberryPi - retro-PC. Thomas hører om dato.

4. Neste møte.

28. mars kl 17.

5. Eventuelt.

Snakket om Tay, mulige feilløsninger.

Hackerspace-racket er låst opp, men maskinene er ikke flyttet.

Rom: Det har kommet nye regler for fristasjon. Reglene er strengere.

Møtet hevet 18:08.

Styremøte 28. februar 2022

[rediger]


Styremøte 28. februar

Tilsted: Gunnarre, Kaasen

Jitsi: Thomasr, Jørn

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Våtmopp og loddebolt. Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radio-kurs: Gunnar ser mer på JP8Call. 18. mars.

Mekke-kveld / linux-oppgradering av Tay: I dag?: 7. mars.

Installasjonskveld med FreeBSD-skrivebordsmiljø på RPi 400 (Jørn), Kan bruke Retro-Pie på den også.

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance: Skrive ny epost.

4. Neste møte.

14. mars.

5. Eventuelt.

Få de nye medlemmene inn på Trondheim-listen

Møtet hevet kl 17:46

Styremøte 14. februar 2022

[rediger]


Styremøte 14. februar 17:05

Tilstede: Richard, Kaasen

Jitsi: Gunnarre og Jørn

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Våtmopp

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-

Vedtektsendringer fra genfors må inn på hjemmesidene.

Vi må følge opp racket til Hackerspace. Kaasen sender epost.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset: kaasen må huske å sende signerte GPG-nøkler.

Radio-kurs: Gunnar ser mer på JP8Call

Mekke-kveld / linux-oppgradering av Tay: Sjekker tidspunkt for når det kan passe.

Installasjonskveld med FreeBSD-skrivebordsmiljø på RPi 400 (Jørn). Bestiller en slik til NVG til ca. 1200 kr. Kan bruke Retro-Pie på den.

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance: Skrive ny epost.

4. Søknad om fristasjon.

Gunnar sender søknad innen 1. mars.

5. Neste møte.

28. februar kl 17

6. Eventuelt.

Makulering av harddisker?

Lyspærer på terminalrommet. Evaktmester: Få byttet lyspærer.

QSL-kort. Kan designe et basert på et bilde fra NVG.

Møtet hevet 18:03

Styremøte 24. januar 2022

[rediger]


Referat fra styremøte i NVG 24. januar 2022

Tilstede:

Jitsi: gunnarre, kaasen, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK. Vi får bli enige om hvilken dag og tidspunkt som passer best.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Våtmopp

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in. Skriver e-post etter møtet.

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-

Genfors. 16. des. er avholdt. De foreslåtte vedtektsendringene ble vedtatt.

Det gjenstår å oppgradere Debian på sfinx og evt. flytte wiki-en til romeo-klive.

Får se mere på strimmelpinne og tay oppgradering siden. Kan kjøpe et hovedkort med integrert skjermkort og siden kjøpe et kraftigere, separat skjermkort når prisene blir fornuftigere.

Hackerspace har ikke flyttet maskinene i racket ennå. Rack-dørene er blitt låst, vi ber dem låse opp igjen.

Betaling for VM-er ble forandret på. Hjemmesidene må oppdateres.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset: kaasen må huske å sende signerte GPG-nøkler.

Radiokveld (radio-kommunikasjon) Gunnarre

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

Linux-installasjonskveld

Installasjonskveld med FreeBSD-skrivebordsmiljø på RPi 400 (Jørn)

Kveld med Amiga-hacking, Retro-Pie m.m.

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance (mulig våren 2022)

4. Planlegge juleavslutning?

Juleavslutning m film og NVGburger: Den ble utsatt. Kan arrangeres nå. Det ser ut til at NTNU for tiden har en begrensning på høyst 30 deltagere på arrangementer.

Film: Gammel Dune, ny Dune, Total recall? Fortsatt litt vrient å fastsette dato, Gunnar sender ut en Doodle-forespørsel igjen. En gang i uke 6.

5. Ny bruker, gammelt navn «sondre».

Vi sendte før jul en e-post med spørsmål om det til den gamle sondre, men ikke fått noe svar. kaasen skriver svar til nye sondre om at det er greit, og oppretter bruker.

6. Neste møte.

Vi sender Doodle-undersøkelse om dette også.

Evt.

Møtet hevet kl. 21.08.

Etter møtet fant og bestilte vi hovedkort, prosessor osv., som tay skal oppgraderes med.

Styremøte 16. desember 2021

[rediger]


Referat fra konstituerende styremøte 16. desember 2021

Kl. 17.43 i EL1, rett etter genfors.

Tilstede:

Jitsi: thomasr
EL1: gunnarre, jornane, kaasen

1. Konstituering.

caroline er ikke lenger med i styret, men hadde ingen spesifikke verv.

Vi beholder vervene som før, det kan forandres siden hvis ønskelig.

Evt.

Sondre Duna Lundemo (student ved NTNU) ønsker medlemskap og brukernavnet «sondre». Dette er opptatt, men er ikke brukt siden 1996 (og neppe før det heller), såvidt vi kan se.

Vi bør ha retningslinje om at slike spørsmål må avgjøres av styret. Medlemskap er i utgangspunktet livsvarig medlemskap, men medlemskap kan være uavhengig av brukernavnet. Vi blir enige om å spørre sondre om det er greit å bytte. Hvis hun sier ja eller ikke svarer etter en ukes tid, får han som spurte, brukernavnet, og den gamle sondre omdøpes til f.eks. sondre1, med samme UID.

Møtet hevet ca. 18.04.

(Vi glemte å avtale neste møte)

Styremøte 29. november 2021

[rediger]


Referat styremøte 29. november 2021

Tilstede:

Jitsi: thomasr, gunnarre, jornane
Terminalrommet: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK, kan fortsatt kalle inn litt videre. Hjemmesiden, Facebook.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Våtmopp

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in. Skriver e-post etter møtet.

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-

Genfors. 16. des. er torsdag, ikke fredag. EL1 i Gamle elektro er reservert fra kl. 16.45 til 18.00.

Driftekvelden torsdag var vellykket. Vi fikk virtualisert sfinx, spist pizza og vært sosiale. Det gjenstår å oppgradere Debian og evt. flytte wiki-en til romeo-klive.

IRC-Discord-bro for #nvgstyret er opprettet.

strimmelpinne og tay bør oppgraderes med nytt hovedkort++ og skjermkort. Kan kanskje brukes til Folding@home. Diskuterer litt etter møtet.

E-post er sendt til Hackerspace. Vi har fått svar, de lurer på frist. Før jul.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset er gjennomført, var stort sett vellykket. Eduroam var ustabilt, og nøkkeltjeneren keys.mit.edu også ustabil. Vi vil opprette WKD-opplegg på NVG for nøkkeldistribusjon.

Juleavslutning m film og NVGburger: Forslag 16 desember (etter genfors), eller mandag 13., med film. Gammel Dune, ny Dune, Total recall? Litt vrient å fastsette dato, vi sender ut en Doodle-forespørsel.

Radiokveld (radio-kommunikasjon) Gunnarre

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

Linux-installasjonskveld

Installasjonskveld med FreeBSD-skrivebordsmiljø på RPi 400 (Jørn) Foreslår 17. januar i 18-tiden.

Kveld med Amiga-hacking, Retro-Pie m.m.

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance (mulig våren 2022) Vi må sende svar.

4. Flytte dato for juleavslutningen?

(Behandlet under pkt. 3.)

5. Vurdere prisen for VM-er. Senke/gratis/noe annet?

Gratis for studenter, betalt for andre (kan beholde satsene, de ser greie ut). Vi ønsker økt aktivitet.

Ønsker også å forhindre VM-er som står og går uten vedlikehold, hvis eieren mister interessen. Kan ha krav om innlogging på en tjeneste f.eks. hvert halvår, ellers stanses instansen. Drift bestemmer hvordan.

Fjerne pkt. 6.3 «Styrets tilgang»? Ingen grunn til at styret skal ha rotadgang på VM-er. Drift vil fortsatt ha adgang iflg. driftsreglementet.

6. Neste møte.

Vi tar et kort, konstituerende møte rett etter genfors og avtaler nytt møte i januar da.

Evt.

Grete Duna har sendt søknad om medlemskap per e-post. Hun er i UNINETT. Vi innvilger midlertidig medlemskap frem til vi evt. vedtar vedtektsendring om krav til medlemskap. Hun vil delta på et prosjekt om Wordpress samen med Jørn.

Møtet hevet ca. 21.30.

Styremøte 15. november 2021

[rediger]


Referat styremøte 15. november 2021

Tilstede:

Jitsi: thomasr, gunnarre, kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK, kan fortsatt kalle inn litt videre så alle medlemmene får med seg at det er styremøte. Kunne f.eks. hatt en kalender/oversikt på nettsiden, Facebook-event osv. Trondheims-listen.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Våtmopp

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in.

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-

Genfors. Det gikk ikke med 3. des. Prøver med torsdag. 16. des. kl. 17, helst i EL3. kaasen reserverer auditoriet. Mulige saker:

  • Privatmaskin-regler (virtuell vs. privat)
  • Bytte ut forhåndsstemmer med fullmakt?
  • Klargjøre hva som menes med fremmøte (f.eks. over nett).

Oppgradere sfinx: Driftekvelden torsdag 4. november ble ikke noe av, vi prøver igjen tor. 25. nov. kl. 17.00. Bestiller mat. Kan annonseres.

IRC-Discord-bro for #nvgstyret bør opprettes.

Intet nytt om IPv6-blokk.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Fredag 19. november kl 17.15 i R9: GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG. QR-kode for smittesporing. Nøkkeltjenere er ikke helt som før. Mulighet for deltakelse over nett. Signeringsfest for de som er tilstede. Ta nøkkeluvekslingen litt mer steg for steg og gi mer direkte hjelp. Vi planlegger kurset etter styremøtet.

Juleavslutning m film og NVGburger: Forslag 16 desember, med film. Gammel Dune, ny Dune, Total recall?

Radiokveld (radio-kommunikasjon) Gunnarre

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

Linux installasjonskveld

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance (mulig våren 2022) Vi må sende svar.

4. Se på forslag til vedtektsforandringer.

Vi vil rydde litt uklarheter i reglementet for privatmaskiner. I reglementet for «grunnregler og formål» legger vi til muligheten for fullmakter og videooppmøte. Gunnar sender sammenfatning per e-post.

5. Dekke reiseutgifter til sjn-kurs?

Vi vedtar å dekke reiseutgifter opp til kr 5000,- for et kurs til våren.

6. Neste møte

Det blir 29. november.

Evt.

Vi synes satsene for medlemmers VM-er for høye, vi har jo fått bra med maskinvare i det siste som kan brukes. Foreslår på neste møte å gjøre det gratis. Nye VM-er må fortsatt godkjennes av drift, som sørger for at disk- og minnebruk er innenfor rimelige grenser.

strimmelpinne og tay bør oppgraderes med nytt hovedkort++ og skjermkort. Kan kanskje brukes til Folding@home.

kaasen sender e-post til Hackerspace og spør om de kan komprimere litt plass i racket på maskinrommet.

Møtet hevet 21.27.

Styremøte 1. november 2021

[rediger]


Referat styremøte 1. november 2021

Tilstede:

Jitsi: thomasr, gunnarre, kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK, men kunne godt kalt inn litt videre så alle medlemmene får med seg at det er styremøte. Kunne f.eks. hatt en kalender/oversikt på nettsiden, Facebook-event osv.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Våtmopp

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in.

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-

Referatet OK

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Fredag 19. november kl 17 i R9: GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG. QR-kode for smittesporing. Nøkkeltjenere er ikke helt som før. Mulighet for deltakelse over nett. Signeringsfest for de som er tilstede. Ta nøkkeluvekslingen litt mer steg for steg og gi mer direkte hjelp.

Juleavslutning m film og NVGburger: Forslag 16 desember, med film

Radiokveld (radio-kommunikasjon) Gunnarre

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

Linux installasjonskveld

sjn: Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance (mulig våren 2022)

4. Dato for genfors.

3. desember 2021? Mulige saker: - Privatmaskin-regler (virtuell vs. privat) - Bytte ut forhåndsstemmer med fullfamakt? - Klargjøre hva som menes med fremmøte (f.eks. over nett).

5. Neste møte.

15. november kl 20

6. Eventuelt.

Snakket om medlemsutviklingen.

Oppgradere sfinx: Driftekveld Torsdag 4. november

Snakket om IRC og Discord

Snakket om NVG kunne skaffet seg en IPv6-blokk

Styremøte 20. september 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 20. september 2021 kl. 20.00.

Tilstede:

Terminalrommet: kaasen

Jitsi: gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

Litt sen, ellers OK. Det er fint å avtale dato på forhånd.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Forberede NVG til evt. nye medlemmer + besøk av PVV-ere:

Kjøpe våtmopp?

Opplegg for å gi PVV-medlemmer dørkortadgang:

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in.

Gir tilbakemelding til PVV om at vi gjør vice versa (NVG-døradgang for PVV-medlemmer).

Beskjed fra NTNU om mulighet for stand utendørs. Koble til terminal, gammelt datautstyr, digimodus. Må ha strøm. Kjøpe partytelt/-tak? Undersøkes til neste gang, gjerne med profilering («NVG»).

Vi fikk e-post og var satt opp 15. og 16. sep., men den var det ingen som så...

Digresjon: Hvordan kan vi redusere spam-mengden? Kan se på strengere bruk av DNSBL-er og øve opp sentral spamassassin.

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radiokveld: Ble utsatt p.g.a. smitteøkning. Kan prøve å gjennomføre hvis det åpnes mer opp. Gunnar begynner på et lite foilsett. Vinkles mot digimodi og IP-over-radio. Kan ha det på fredag 22. oktober. Nerdepizza etterpå. Hvis ikke sjn heller vil da.

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG. Kan ha det fredag 19. november. Forelesningsslutt er 26. november.

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

iot-sikkerhet? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/ Innbrudd, DDoS, personvern, 5G. Vi spør sjn igjen, kanskje det kan holdes digitalt fra Oslo? --> kanskje ikke sikkerhet osv., men enten Raku/Perl6 eller ISOC og Internet Governance. Han kommer trolig en tur til Trh. ila. høsten.

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media.

4. Neste møte.

4. oktober.

5. Evt.

Etter møtet ser vi litt på et mulig innbrudd på en hjemmeside.

Hever møtet kl. 21.01.

Styremøte 6. september 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 6. september 2021 kl. 20.00.

Tilstede:

Jitsi: gunnarre, kaasen, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Forberede NVG til evt. nye medlemmer + besøk av PVV-ere:

Reol er montert. Fortsatt noen esker igjen på gulvet, to er fulle av Donald-pockets, og etpar er med gamle tastaturer, og litt skrot og diverse.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radiokveld: Ble utsatt p.g.a. smitteøkning. Kan prøve å gjennomføre hvis det åpnes mer opp. Gunnar begynner på et lite foilsett. Vinkles mot digimodi.

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

iot-sikkerhet? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/ Innbrudd, DDoS, personvern, 5G. Vi spør sjn igjen, kanskje det kan holdes digitalt fra Oslo?

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media.

4. Opplegg for å gi PVV-medlemmer dørkortadgang.

PVV gir døradgang til de NVG-medlemmer som måtte ønske. NTNU-brukernavn sendes til dem (kortnr. burde også funke?). Vi annonserer dette på e-postlistene. Opt-in.

Gir tilbakemelding til PVV om at vi gjør vice versa (NVG-døradgang for PVV-medlemmer).

5. Neste møte.

Mandag 20. sep.

6. Evt.

Beskjed fra NTNU om mulighet for stand utendørs. Koble til terminal, gammelt datautstyr, digimodus. Må ha strøm. Kjøpe partytelt/-tak? Undersøkes til neste gang, gjerne med profilering («NVG»).

Kjøpe loddebolt. Jula har til kr 1000,-, trenger lisse og tinn, setter av kr 1500,-.

Fått ny rack-monterbar maskin fra Jørn/UNINETT, takk til dem!

kaasen har kjørt litt med LA1NVG på radio.

Hever møtet kl. 21.05.

Styremøte 16. august 2021

[rediger]


Styremøte NVG 16. august

Tilstede:

Terminalrommet: kaasen, yorn

Jitsi: gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Referat OK

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radiokveld: Ble utsatt p.g.a. smitteøkning. Kan prøve å gjennomføre hvis det åpnes mer opp. Gunnar begynner på et lite foilsett. Vinkles mot digimodi.

Mesh-nettverk. Air-ties og smarthus. (f.eks. ZigBee)

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/ Innbrudd, DDoS, personvern, 5G.

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media.

4. Kom-i-gang-dagen. Den blir heldigital, hva gjør vi?

Blir kanskje noe i September

5. Sende noe til https://www.ntnu.no/web/studentfrivillighet ?

Gunnar sender inn i kveld.

6. Forberede NVG til evt. nye medlemmer + besøk av PVV-ere.

Setter opp reol.

Flytt noen ting til maskinrommet.

Blinkenlights: Prosjektkveld

VT-terminal: For innlogging


Vedtak: Setter av 3000 for innkjøp at evt. Raspberry Pi og LED-lys, samt andre ting til terminalrommet.

7. Neste møte.

6. september 20:00

8. Eventuelt.

  • Søknad om medlemskap fra Jon Chen.
    • Søknaden innvilges.
  • Tenk på til senere:
    • Endre vedtekter til at alumni kan tas opp som medlem uten søknad.
    • Endre på regler for privat maskin (tyderligere skille mellom virtuelle vs. fysiske): Forslag: Ikke nødvendig at hver virtuelle instans skal være innloggbar for alle brukere (mest aktuelt på terminalrommet). Terminaler bør være brukbare for alle medlemmer, og bør være NVG-bruker hvis den er innloggbar. Bør ikke være nødvendig at styret godkjenner hver instans - heller at drift godkjenner.
  • Drift
    • Yorn donerer en 2U-boks som kan brukes som virtuell maskin.
    • Epost-tjeneren har fått satt opp SPF, som har hjulpet på leverbarhet.


Hever møtet 21:15

Styremøte 14. juni 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 2021-06-14 kl. 20.00.

Tilstede: Jitsi: gunnarre, thomasr NVG: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

Greit.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Den nye hyllen må monteres. Greit å få ryddet litt før semesterstart.

Genfors: Er avholdt. Styret fortsetter som før.

Har meldt oss på kom-i-gang-dagen, 17. august. Blir litt annerledes pga. pandemien. Må kanskje ha QR-kode elns. istedenfor papirbrosjyrer.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radiokveld: Ble utsatt p.g.a. smitteøkning. Kan prøve å gjennomføre hvis det åpnes mer opp. Gunnar begynner på et lite foilsett. Vinkles mot digimodi.

Mesh-nettverk.

Dekoding av posisjonsdata.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/ Innbrudd, DDoS, personvern, 5G.

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media.

4. Neste møte.

Mandag 16. aug., forbereder kom-i-gang-dagen.

5. Eventuelt.

Ingenting. Vi ønsker alle en god sommer.

Møtet hevet 20.39.

Styremøte 31. mai 2021

[rediger]


NVG 2021 05 31

Tilstede: Jitsi: kaasen, thomasr, gunnarre

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

Greit.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar må sjekke om Kaasen og thomasr også får, og sjekke om vi får slå av piping på inngangsdøren.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Kaasen har kjøpt ny hylle og håndsprit. https://www.jula.no/catalog/bygg-og-maling/oppbevaring/oppbevaringshyller-skuffer/oppbevaringshyller/oppbevaringshylle-006316/#tab02

Genfors: Det er sendt innkalling.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Radiokveld: Ble utsatt p.g.a. smitteøkning. Kan prøve å gjennomføre hvis det åpnes mer opp. Gunnar begynner på et lite foilsett.

Mesh-nettverk.

Dekoding av posisjonsdata. GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media.

4. Kom-i-gang-dagen.

Vi har søkt om å bli med på kom-i-gang-dagen 17. august. Mer info kommer senere.

5. Neste møte.

14. juni kl 20

6. Eventuelt.

Endelig saksliste genfors. sendes ut etter møtet.

Kaasen har fått Hagbart til å virke igjen.

Styremøte 3. mai 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 3. mai 2021 kl. 20.00

Tilstede: Jitsi: gunnarre, thomasr. Terminalrommet: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

Greit.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang. Gunnar får ansatt-adgang. Hører om Kaasen og thomasr også får.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen. (Gunnar) Tar kontakt igjen nå som det åpnes litt mere.

Kallesignal: Har fornyet, slipper å betale (er engangsavgift). Har LA1NVG til 2031.

Ny hylle: Kaasen drar og kjøper.

Trenger fortsatt håndsprit. kaasen kjøper.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Kunne det være en idé med mer faste aktivitetskvelder med litt kortere kurs.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

Digimode-kurs.

Dekoding av posisjonsdata.

Mesh-nettverk.

Radiokveld.

Vi møtes torsdag 20. mai kl. 18.00 på NVG, setter opp SDR-en og prøver digitalmodus. Sendes på jitsi også. Annonseres på Facebook.

4. Dato for genfors.

Fredag 4. juni kl. 17.00. Sendes på jitsi også. Kanskje kan det bli nerdepizza etterpå.

5. Neste møte.

Mandag 31. mai.

Møtet er hevet 20.50.

Styremøte 12. april 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 12. april 2021 kl. 20.00

Tilstede: Jitsi: gunnarre, kaasen, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK. Tar sak 3 først.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Kunne det være en idé med mer faste aktivitetskvelder med litt kortere kurs.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

Digimode-kurs.

Dekoding av posisjonsdata.

Mesh-nettverk.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang. Gunnar får ansatt-adgang. Hører om Kaasen og thomasr også får.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen. (Gunnar)

Kallesignal: Har sendt inn til NKOM, får regning på 1000 kr for 10 år.

Ny hylle: Kaasen bestiller

4.

Skal vi prøve å komme med på SiTs oversikt Studentfrivillighetens arealbehov på campus

Vi tar det til orientering.

5. Neste møte.

3. mai 2021

6. Eventuelt.

Trenger håndsprit. Vi kjøper det.

Møtet er hevet 21:25

Styremøte 1. mars 2021

[rediger]


Styremøte NVG mandag 1. mars 2021 kl. 20.00

Tilstede: Jitsi: gunnarre, kaasen, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang. Gunnar får ansatt-adgang. Hører om Kaasen og thomasr også får.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen. (Gunnar)

AV-tjenesten. Switcher er egen sak (evt.).

Kallesignal: Vi fornyer nå, selvom det varer året ut.

Websdr-mottaker: Er kommet.

Ny hylle: kaasen tar mål og bestiller.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje, på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

Digimode-kurs. Hvordan dekode.

Forslag: Legge ut video-foredrag. Mulig alternativ til YouTube: PeerTube?

4. Neste møte.

Mandag 12. april 2021 (det er etter påske)

5. Eventuelt.

Nye switcher. AV-tjenesten vil heller bruke en som de har kjøpt selv. Det virker heldigvis som den ikke støyer like meget som den gamle. Vi beholder én av dem vi har kjøpt inn, til nytte eller eksperimentering, og prøver å selge de to andre.

Møtet hevet kl 20.35

Styremøte 1. februar 2021

[rediger]


Styremøte NVG 1. februar 2021

Tilstede: Jitsi: kaasen, gunnarre, yorn, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang. Gunnar får ansatt-adgang. Hører om Kaasen og thomasr også får.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen. (Gunnar)

AV-tjenesten. Switcher. Må henvende oss til noen andre? multimedie@adm.ntnu.no

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

Digimode-kurs. Hvordan dekode.

Forslag: Legge ut video-foredrag. Mulig alternativ til YouTube: PeerTube?

4. Fornyelse av LA1NVG? Koster kr 1000.

Vi fornyer dette.

5. Kjøpe inn en Websdr-mottaker? Ca. kr 400.

Setter av 500.

6. Neste møte.

1. mars 2021

7. Eventuelt.

Kjøper en oppbevaringshylle fra Jula. Max 500 kr.

Møtet hevet kl 21:03

Styremøte 11. januar 2021

[rediger]


Tilstede:

Terminalrommet: Kaasen

Jitsi: Gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

Fint med påminnelse.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, har nettmøte i morgen.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator. Sjekk tingene fra verkstedet.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen. (Gunnar)

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurset på nytt, litt mindre formelt kanskje på PVV og NVG

Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

Digimode-kurs

Forslag: Legge ut video-foredrag.

4. Neste møte.

1. februar 2021

5. Eventuelt.

AV-tjenesten switcher

Amatørradio-lisens LA1NVG: Må fornyes. Koster 1000kr for 10 år. Ny sak på neste møte.

Kjøpe inn en Websdr-mottaker? Ser på neste. Kjøper inn pensum-bok for radioamatører og ARRL antenna book.