@ Referater - Nettverksgruppa - NVG
Personlige verktøy

Referater

Fra Nettverksgruppa - NVG
(Forskjell mellom revisjoner)
Gå til: navigasjon, søk
 
(124 mellomrevisjoner av 5 brukere vises ikke)
Linje 5: Linje 5:
 
Legg inn en ny oppføring i listen under, med format: {{Referat|<navn på referat>}}
 
Legg inn en ny oppføring i listen under, med format: {{Referat|<navn på referat>}}
 
Oppføringen skal ligge rett under denne linjen, og det siste referatet skal ligge øverst.
 
Oppføringen skal ligge rett under denne linjen, og det siste referatet skal ligge øverst.
Hvis der finnes mer enn 8 innlegg, slett nederste (maks 8 til en hver tid). Referatene blir liggende i wikien etter at oppføringen fjernes herfra.
+
Hvis der finnes mer enn 8 innlegg, flytt nederste (maks 8 til en hver tid) til arkivsiden.
 
Deretter går du tilbake til referatsiden og trykker rediger ved den nye oppgøringen.
 
Deretter går du tilbake til referatsiden og trykker rediger ved den nye oppgøringen.
 
I referatene bruker vi 5. nivås overskrift (5 x =) for alle punktene, punktlister (* eller #).
 
I referatene bruker vi 5. nivås overskrift (5 x =) for alle punktene, punktlister (* eller #).
Linje 12: Linje 12:
 
For utsending via mail kan man benytte den utskriftsvennlige versjonen.
 
For utsending via mail kan man benytte den utskriftsvennlige versjonen.
 
-->
 
-->
{{Referat|Styremøte 11. februar 2013}}
+
{{Referat|Arkiv}}
{{Referat|Styremøte 21. januar 2013}}
+
{{Referat|Styremøte 19. oktober 2020}}
{{Referat|Styremøte 10. desember 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 28. september 2020}}
{{Referat|Generalforsamling 16. november 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 14. september 2020}}
{{Referat|Styremøte 5. november 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 24. august 2020}}
<hr />
+
{{Referat|Styremøte 22. juni 2020}}
{{Referat_t|Styremøte 22. oktober 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 25. mai 2020}}
{{Referat_t|Styremøte 08. oktober 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 27. april 2020}}
{{Referat_t|Styremøte 24. september 2012}}
+
{{Referat|Styremøte 23. mars 2020}}
 +
{{Referat|Styremøte 9. mars 2020}}
 +
{{Referat|Styremøte 24. februar 2020}}
 +
{{Referat|Styremøte 20. januar 2020}}
 +
{{Referat|Generalforsamling 15. november 2019}}
 +
{{Referat|Styremøte 4. november 2019}}
 +
{{Referat|Styremøte 14. oktober 2019}}

Nåværende revisjon fra 19. okt 2020 kl. 20:37

Innhold

Arkiv

[rediger]


Arkiverte referater

Referater/arkiv

Styremøte 19. oktober 2020

[rediger]


Tilstede:

Terminalrommet: kaasen

Jitsi: gunnarre, caroline, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, prøver fysisk oppmøte.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG ble avholdt. Ble også streamet på nett.

12. januar? Linux installasjonskveld. Hvordan installere Linux på Raspberry Pi eller PC. https://www.ikea.com/no/no/p/koppla-usb-lader-med-3-porter-hvit-20415027/

IPv6

Eksterne kursholdere? Foredrag? Åpen kildekode?

iot-sikkerhet? sjn? https://www.mnemonic.no/blog/exposing-backdoor-consumer-products/

Social engineering? Sikkerhet på sosiale media. https://spotthetroll.org/

4. Neste møte.

Opp til det nye styret.

5. Eventuelt.

Genfors: Vedtar. 13. november 2020 17:00. (Samme dag som test-konferansen Odin 2020) Gunnar sender ut innkalling. Holder det virtuelt fra terminalrommet.

Møtet hevet kl 21:00

PVV-mail om Dibbler

Styremøte 28. september 2020

[rediger]


Tilstede:

Terminalrom: kaasen

jitsi: Gunnar, Thomasr, Caroline

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, prøver fysisk oppmøte.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Dibbler: Sender mail til PVV om samarbeid om Dibbler.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

GPG-kurs Tirsdag 13. oktober 17. Arrangeres sammen med PVV. Gunnar: Sjekker opp auditorium med PVV. 100 kr i Facebook-annonse. NTNU IT og Orakel. Google Meet.

Pingvin og pizza kurs i november.

4. Dato for genfors. Forslag: 6. november.

Generalforsamling: 6. november kl 18:00

Mulige saker på genfors: Gjensidig adgang for PVV-medlemmer?

5. Neste møte.

12. oktober: Kurs-forberedelse 20

19. oktober styremøte kl 20.

6. Eventuelt.

Få slått av pipingen på døren når den står åpen.

Møtet hevet 20:42

Styremøte 14. september 2020

[rediger]


Tilstede Jitsi: Kaasen, Yorn, Thomasr, gunnarre

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK, flyttet til kl 20.

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, prøver fysisk oppmøte.

Lager: Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Passordbytte: Bør stå noe om dette på wiki'en.

Dibbler: Sender mail til PVV om samarbeid om Dibbler.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Mulighet for kurs i samarbeid med PVV?

GPG-kurs Tirsdag 13. oktober kl 17

Fysisk Linux-kurs?

4. Neste møte.

28. september kl 20

5. Eventuelt.

Adgang Yorn og Kaasen. Forny for 3 år.

Drift: Oppgradering av tyrell og sprocket. 25. september

Genfors: Foreslår 6. november.

Møtet hevet 20:49

Styremøte 24. august 2020

[rediger]


Terminalrommet: kaasen, yorn (senere i møtet)

jitsi: gunnarre, thomasr


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, prøver fysisk oppmøte.

Lager: PVV har søkt om lagerrom fra IDI. Abakus og Online bruker det "barnerommet". Vi kan alle fall be om en reol eller to. Gunnar kan spørre om dette fra flytte-koordinator.

Passordbytte: Bør stå noe om dette på wiki'en.

Vi fikk inn info på kom-i-gang-sidene.

Verkstedet. Hva har skjedd tingene? Gunnar sjekker.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

25. august: Kurs på jitsi: Pingvin-kurs på jitsi. Vi lager Facebook-event og inviterer folk over på Jitsi.

15. september: GPG key exchange/kryptoparty med kurs. Kan gjennomføres med navneliste med maks 50 deltakere og 1 meters avstand. Avklare hvordan vi kan sterilisere evt. papir som brukes. Bør gjennomføres i auditorium eller utendørs.

Fysisk pingvin og pizza senere på høsten.

5. Samarbeide med PVV -- døradgang og kiosk?

Vi kontakter PVV og spør om det. Dibbler, felles saldo.

6. Neste møte.

14. september kl 18

Yorn kommer inn i møtet

4. 30-årsjubileum. Feiring?

Sjekker det senere i høst.


Thomasr forlater møtet.

7. Eventuelt.

Innflyttingsgave til PVV: Skaffer en Raspberry Pi 4 som innflyttingsgave.

Tyrell: Mysql migrere til nyere database og PHP.

Styremøte 22. juni 2020

[rediger]


Styremøte 22. juni 2020

Tilstede: Jitsi: Kaasen, gunnarre, caroline, thomasr

Sakslisten:

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

IDI-adgang: Gunnar med IDI, prøver fysisk oppmøte

Lager: Gunnar må sende epost til Abakus og Online

Passordbytte: Bør stå noe om dette på wiki'en.

3. Gjenåpning av terminalrommet? Evt. smittevernregler.

Gjenåpner terminalrommet, men det er 1-meters avstandsreger. Setter inn noe håndsprit. Lager en liste på ark der man skriver seg opp hvis man er på terminalrommet. Kontaktperson ved. evt. sjekk av liste: gunnar rené, makulerer listen etter 14 dager. Mobilnummer og fornavn.

Vedtatt.

4. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

25. august: Kurs på jitsi: Pingvin-kurs på jitsi. Lage en introduksjonsvideo. Mat ved utdeling?

15. septemeber GPG key exchange/kryptoparty med kurs. Kan gjennomføres med navneliste med maks 50 deltakere og 1 meters avstand. Avklare hvordan vi kan sterilisere evt. papir som brukes. Bør gjennomføres i auditorium eller utendørs.


5. Informasjon til Kom-i-gang-opplegget.

Legg ut info på:

  • Hjemmesiden
  • Facebook
  • til stikonsulenter

Frist 1. august. Introheftet er oppdatert. Kan gjøre infoheftet mobil- og webvennlig. Informere om kurs. Hvis vi får tid går det også an å lage en video.

6. Neste møte.

13. juli 2020. Gunnar kaller inn.

7. Eventuelt.

Vi bruker Slack til kurs-forberedelse


Verkstedet. Hva har skjedd tingene? Gunnar sjekker.

Styremøte 25. mai 2020

[rediger]


Referat styremøte 25. mai 2020

Tilstede: Whereby: Gunnarre, Yorn, Kaasen, Thomasr


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

Thomasr får adgangskort - skal møte opp for fotografering.

Adgang: IDI: Gunnar purrer

Yorn: Har fått adgang til ytterdører elektro.

Lager: gunnarre må sende mail til abakus og online

Fornye ytterdør-adgang til kaasen til Elektrobygget: Gunnar sjekker

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Immatrikulering: Blir digital i år. Mulig vi må finne på en alternativ form for immatrikulerings-rekruttering. Vi vet mer nærmere August.

Infoheftet er oppdatert. Kan gjerne legge det offentlig tilgjengelig.

Passordbytte osv. bør det stå noe info om på Wiki'en.

Risiko: Høyeste: Terminalrommet Middels: Auditorium Lavest: Nettmøte

PGP key exchange/kryptoparty med kurs. Kan gjennomføres med navneliste med maks 50 deltakere og 1 meters avstand. Avklare hvordan vi kan sterilisere evt. papir som brukes. Bør gjennomføres i auditorium eller utendørs.

Hva med et kurs på zoom? Kan vi utvikle noe slikt. F.eks. "pingvin og pizza"-kurset. Lag en introduksjonsvideo på 1 minutt. Sjekk om Blackboard kan brukes, eller om vi skal bruke f.eks. Zoom.

4. Neste møte.

22. juni.

5. Eventuelt.

Snakket om IT-sikkerhet (unntatt referat).

Vifter: 2 120mm PWM 1 120 mm med bare vanlig strøm 1 80mm PWM vifte til å ha i reserve. Vedtatt at vi kjøper.

Hever møtet 19:05

Styremøte 27. april 2020

[rediger]



Styremøte 27. april 2020

Whereby: gunnarre, caroline, thomasr, kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

Rekvisisjon Thomas Rinnan: Sent til Campus-service.

Adgang Kaasen til IT-Vest: Sendt til IDI.

Tilgang Yorn, ytterdører: Sent til Campus-service.

Lager: gunnarre må sende mail til abakus og online

Switch: Har fått. Kan montere i løpet av sommeren. Terminalrommet er stengt for medlemmer, men vi tillater vedlikehold for å bytte switchen - etter en konkret risiko-vudering. Sjekk retningslinjer.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Risiko: Høyeste: Terminalrommet Middels: Auditorium Lavest: Nettmøte

Hva med et kurs på zoom? Kan vi utvikle noe slikt. F.eks. "pingvin og pizza"-kurset. Lag en introduksjonsvideo på 1 minutt. Sjekk om Blackboard kan brukes, eller om vi skal bruke f.eks. Zoom.

PGP key exchange/kryptoparty med kurs.

4. Immatrikulerings-/kom-i-gang-dag eller hva det blir.

11. august er kom-i-gang-dagen. Har sendt inn søknad om deltakelser.

5. Neste møte.

25. mai i utgangspunktet.

6. Eventuelt.

Snakket om mulig video-presentasjon av NVG? Student-TV?

Hevet møtet kl. 18:45

Styremøte 23. mars 2020

[rediger]


Tilstede:

Whereby caroline, kaasen, gunnarre. Jornane kom inn på sak 3.

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK

2. Referatsaker fra forrige møte.

K-sted: Fått svar: Vi setter faktura-adresse på adgangksort-bestillinger

Adgang til ytterdørene Elektro for jornane: Ikke gjort noe med.

Adgang IDI IT-vest for kaasen: Ikke gjort noe med.

Lager: gunnarre må sende mail til abakus og online

PoE-switch: Denne får vi lov til å skifte

Bestille 3, D-link DGS1008P. Vedtatt.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Kurset utsettes til etter sommeren, p.g.a. pandemien.

4. Neste møte.

20. april.

5. Eventuelt.

Terminalrommet er stengt for medlemmer, men vi tillater vedlikehold for å bytte switchen.

Møtet hevet ca. 18:25

Styremøte 9. mars 2020

[rediger]


  • Terminalrommet: jornane, kaasen
  • Whereby: caroline, gunnarre, thomasr
  • Referent: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK, litt sen. gunnarre ønsker stigende nummerering av alle sakspunktene. Tar «neste møte» sist.

2. Referatsaker fra forrige møte.

K-sted for adgang: Har spurt Studentservice, ikke fått svar.

Adgang til ytterdørene Elektro for jornane: Ikke gjort noe med.

Adgang IDI IT-vest for kaasen: Ikke gjort noe med.

Fristasjonssøknad: Er sendt. Har ikke fått bekreftelse. For to år siden kom den i april.

Lagerplass. Sendt forespørsel til IDI. Fått svar fra Ryen. De må bli ferdige med plassering av museumsutstillingsgjenstandene først. De foreslår å spørre Online og Abakus om litt plass. gunnarre skriver e-post til dem etter møtet.

PoE-switch: Det ble uklart hvilke modeller vi skulle spørre om. Vi finner dem igjen på evt.

gunnarre har kjøpt HDMI-hunn-til-DVI-hunn-overgang og 16-GB-SD-kort.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

Linuxverkstedet: Over 1000 har sett annonsen på Facebook. Øker det litt, med kr 100,- til. Kanskje Snapchat? gunnarre skriver ut plakater.

4. Eventuelt.

Penser: kaasen sender e-post til AV-tjenesten og spør om vi selv kan kjøpe og montere. URL-er:

5. Neste møte.

Det blir mandag 23. mars kl. 18.00.

Hever møtet 18:54

Styremøte 24. februar 2020

[rediger]


Terminalromet: Thomasr

Whereby: Gunnar, David


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte.

K-sted for adgang. PVV vet ikke om at det trengs K-sted. Høre med IDI?

Yorn: Adgang til ytterdørene Elektro (gunnar følger opp) Kaasen: Adgang IDI IT-vest (Gunnar følger opp)

3. Forslag fra forrige møte om verv (som før):

 Thomas Rinnan: Nestleder og sekretær
 Caroline Sæhle: Styremedlem
 David Kaasen: Kasserer

Vedtatt.

4. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

17. mars kl 17:30. Sender ut Facebook-event 25. februar. 100 kr til Facebook-annonser. Thomas has RaspberryPi 3 Kjøp: HDMI-hunn-til-DVI-hunn-overgang. Max 500 kr.

5. Fristasjonssøknad.

Må sendes denne uken. Sender samme søknad som sist, men ber også om mulighet for lagerplass.

6. Eventuelt.

Etter møtet: K-sted spørsmål ref. adgangskort, rekvisisjon IDI Studentservice?

Lagerplass- søknad til IDI

Må også gjøres: PoE-switch: Spør ATEA om pris på å få 1 stk JL258A og 1 stk DGS1008P

Hever møtet 18:50

Styremøte 20. januar 2020

[rediger]


Referat styremøte 20. januar 2020

Tilstede:

Terminalrommet: kaasen, yorn

Whereby: gunnarre, thomasr


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte.

Referat OK.

Adgang: Må vi ha K-sted for å lage ekstern-kort? Vi spør PVV hvilket K-sted de bruker, hvis det er det de gjør.

Yorn: Adgang til ytterdørene Elektro (gunnar følger opp)

Kaasen: Adgang IDI (gunnar følger opp)

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter.

  • 25. februar: linux-installasjons-kveld. Vi har en Raspberry Pi 2 som vi kan installere på, og thomasr har en Raspberry pi 3. Vedtar at vi kjøper et SD-kort til den. 100 kr til Facebook-annonser.

4. Skrive brev til IDI med spørsmål om lagerplass.

  • Kan vise til det at vi holder kurs.
  • At vi ble kastet ut først, og så fikk andre plass der istedet?

Søknadsfristen for fristasjon (terminalrommet) er 1. mars

5. Eventuelt.

PoE-switch: Spør ATEA om pris på å få 1 stk JL258A og 1 stk DGS1008P

Konstituering: Fortsetter

Thomas Rinnan: Nestleder og sekretær

Caroline Sæhle: Styremedlem

David Kaasen: Kasserer


Møtet hevet 20:27

Generalforsamling 15. november 2019

[rediger]


Generalforsamling 15. november 2019

Fil:Nvg gf20191115.pdf

Styremøte 4. november 2019

[rediger]


Styremøte referat 4. november 2019

Tilstede:

Terminalrommet: gunnarre, kaasen, yorn

Whereby: carolisa, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Lager: Vi skal spørre Online om hvordan de fikk plass på lageret.

Vi kan skaffe en PoE-switch. Ser på modeller. Så lenge de koster under 8000 m MVA så kjøper vi.

Fornye tilganger på IT-bygget og Elektrobygget: Intet nytt.

Innkjøp av nytt minne til reitgjerdet: Gjort

Vi oppretter oss som kunde hos Fretex.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

22. november linux-installasjons-kveld på EL3. Vi har en Raspberry Pi 2 som vi kan installere på. Vedtar at vi kjøper et SD-kort til den. 100 kr til Facebook-annonser.

4. Eventuelt.

Genfors: Huske å bestille auditorium

Styremøte 14. oktober 2019

[rediger]


Styremøte 14. oktober 2019

Terminalrommet: jornane, kaasen, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte

Ble ikke referert (ikke vedtaksdyktig).

Fra 16. sep.:

Referatsaker:

Lager: PVV venter til søknad om fristasjon til våren. Vi skal spørre Online om hvordan de fikk plass på lageret.

Bråkete switch: Fått svar fra Atea. Vi leter etter kandidater til ny pens til neste møte.

Fornye tilganger på IT-bygget og Elektrobygget: Intet nytt.

Innkjøp av nytt minne til reitgjerdet: Intet nytt.

Bestille datamakulering fra Fretex: Intet nytt.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Pingvin og pizza-kurs og Linux installasjons-kurs på Raspberry Pi og laptop: 15. okt. går ikke... Må finne nye datoer.

4. Dato for genfors.

Vedtar fredag 15. november. Den som vil, blir med på nerdepizza etterpå.

5. Eventuelt.

Det kom forespørsel på e-post om å kjøpe domenet nvg.org. Vi avslår.

Møtet hevet 20.30.