@ Referater - Nettverksgruppa - NVG
Personlige verktøy

Referater

Fra Nettverksgruppa - NVG
(Forskjell mellom revisjoner)
Gå til: navigasjon, søk
 
(93 mellomrevisjoner av 5 brukere vises ikke)
Linje 5: Linje 5:
 
Legg inn en ny oppføring i listen under, med format: {{Referat|<navn på referat>}}
 
Legg inn en ny oppføring i listen under, med format: {{Referat|<navn på referat>}}
 
Oppføringen skal ligge rett under denne linjen, og det siste referatet skal ligge øverst.
 
Oppføringen skal ligge rett under denne linjen, og det siste referatet skal ligge øverst.
Hvis der finnes mer enn 8 innlegg, slett nederste (maks 8 til en hver tid). Referatene blir liggende i wikien etter at oppføringen fjernes herfra.
+
Hvis der finnes mer enn 8 innlegg, flytt nederste (maks 8 til en hver tid) til arkivsiden.
 
Deretter går du tilbake til referatsiden og trykker rediger ved den nye oppgøringen.
 
Deretter går du tilbake til referatsiden og trykker rediger ved den nye oppgøringen.
 
I referatene bruker vi 5. nivås overskrift (5 x =) for alle punktene, punktlister (* eller #).
 
I referatene bruker vi 5. nivås overskrift (5 x =) for alle punktene, punktlister (* eller #).
Linje 12: Linje 12:
 
For utsending via mail kan man benytte den utskriftsvennlige versjonen.
 
For utsending via mail kan man benytte den utskriftsvennlige versjonen.
 
-->
 
-->
{{Referat|Styremøte 14. februar 2014}}
+
{{Referat|Arkiv}}
{{Referat|Styremøte 10. februar 2014}}
+
{{Referat|Styremøte 24. juni 2019}}
{{Referat|Styremøte 27. januar 2014}}
+
{{Referat|Styremøte 11. juni 2019}}
{{Referat|Styremøte 13. januar 2014}}
+
{{Referat|Styremøte 13. mai 2019}}
{{Referat|Styremøte 21. oktober 2013}}
+
{{Referat|Generalforsamling 3. mai 2019}}
{{Referat|Styremøte 7. oktober 2013}}
+
{{Referat|Styremøte 1. april 2019}}
{{Referat|Styremøte 23. september2013}}
+
{{Referat|Styremøte 18. mars 2019}}
{{Referat|Styremøte 26. august2013}}
+
{{Referat|Styremøte 4. mars 2019}}
{{Referat|Styremøte 20. mai 2013}}
+
{{Referat|Styremøte 11. februar 2019}}
{{Referat|Styremøte 22. april 2013}}
+
{{Referat|Styremøte 21. januar 2019}}
{{Referat|Styremøte 8. april 2013}}
+
{{Referat|Generalforsamling 14. desember 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 26. november 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 5. november 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 22. oktober 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 1. oktober 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 10. september 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 11. juni 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 28. mai 2018}}
 +
{{Referat|Generalforsamling 17. april 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 19. mars 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 19. februar 2018}}
 +
{{Referat|Styremøte 22. januar 2018}}

Nåværende revisjon fra 24. jun 2019 kl. 18:53

Innhold

Arkiv

[rediger]


Arkiverte referater

Referater/arkiv

Styremøte 24. juni 2019

[rediger]


NVG referat 24. juni 2019

terminalrommet: kaasen, yorn

appear.in: gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Gunnar: strømlister, blomster

Pingu: Satt i drift. Har tatt over for Sabre-wulf unntatt DNS. Majordomo er nedlagt; Mailman er videreført.

Bråkete switch: Purret på NTNU

Lageret: Sende epost til PVV, sender i dag.

Gunnar sender ny henvendelse om adgang til IT-bygget og elektro. Forlenge.

4. Planlegge kom-i-gang-dagen

NVG er påmeldt. Det kommer mer info i begynnelsen i august. 13. august 2019. Litt spesielt i år fordi det er dagen *etter* immatrikulering.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Kurs til høsten:

Starten av september? Linux-kurs. Sjekke få oppover Caroline, og evt. støtte reise. Ikke legge det i fadderuka til PVV.


5. Eventuelt.

Tar et møte i sommer for å detaljplanlegge Linux-kurs. Tid settes senere.

Møtet hevet: 18:40

Styremøte 11. juni 2019

[rediger]


nvg 20190611

term: yorn, kaasen

appear.in:gunnarre

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK. send gjerne påminnelse

2. Referatsaker fra forrige møte

Gunnar: strømlister, blomster


Pingu: Ny maskin funnet, 64 bits versjon med SATA-disker, 6 ganger så mye RAM

Bråkete switch: Purrer på Atea

Sjekker om vi kan bruke disk-kontrollere som vi har.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Har kontaktet NTNU om kom-i-gang-dagen

Linux-kveld, PC-klinikk. Gunnar høre litt med de nye medlemmene hva de er interessert i.

Pingvin/linux-kurs Caroline. Vi kan gjerne sponse litt at av reisen.

Kurs til høsten: - Linux-kurs - Sky-kurs Openstack/docker osv. IDI IT-drift - høre om det er noen som vil fortelle om det. - Dataoverføring via amatørradio, kan invitere ARK-folk - TCP/IP-kurs

4. Lageret (ITS-252). Sende søknad?

Datamuseet har siste omvisning i 12 juni. Regner med at det blir flyttet snart. Online og Abakus har fått plass til ting der vi hadde lager før - muligens fordi de har gitt plass til datamuseet. Vi vurdere å spørre om lagerplass når vi vet mer om hva som skjer? Kontakter PVV

5. Eventuelt.

Pingu: Ny server settes i drift 14. juni.

Gunnar sender ny henvendelse om adgang til IT-bygget. Forlenge.

Nytt møte 24. juni?

Møtet hevet 18:40

Styremøte 13. mai 2019

[rediger]


Tilstede: Davidk, gunnarre, yorn

Appear.in: Caroline

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Konstituering av styret

Thomasr: Nestleder og sekretær

Kaasen: Kasserer

3. Referatsaker fra forrige møte

Plass til skap: Hvem vi skal høre med? Var det noen fakulteter som fikk veldig mye plass? IT?

Gunnar: strømlister, blomster

Personvernerklæring er på plass.

Starbuck kjører med speilet disk og harddisk-kryptering

Pingvin og pizza: Avholdt, greit kurs.

Genfors er avholdt.

Pingu: Prøver å finne ny maskin blant pro-liant-maskinene.


4. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Linux-kveld, PC-klinikk. Gunnar høre litt med de nye medlemmene hva de er interessert i.

Pingvin/linux-kurs- Caroline har littegrann mer fleksibel arbeidstid

Vi følger med på når kom-igang-dagen blir planlagt - sender mail til kontakt på NTNU Karriere i slutten av mai.

Vi vedtar at vi kan kjøpe telt til kom-i-gang-dagen og grilling, hvis det blir behov. F.eks. på finn. Max 2000 kr.

Kurs til høsten:

- Linux-kurs

- Sky-kurs Openstack/docker osv. IDI IT-drift - høre om det er noen som vil fortelle om det.

- Dataoverføring via amatørradio, kan invitere ARK-folk

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag), sette av en dag til å jobbe på det.

5. Eventuelt.

Muligens Kjøpe SAS-kontroller og reserve. Brukt. Må bruke JBOD-modus så vi kan kjøre MDraid. Kjøper ikke kontroller akkurat nå. Sjekker om vi kan bruke det vi har.

Bråkete switch: Purrer på Atea neste uke

Generalforsamling 3. mai 2019

[rediger]


Fil:Genfors20190503.pdf

Styremøte 1. april 2019

[rediger]


Referat styremøte 1. april 2019

Tilstede: Terminalrommet : gunnarre, kaasen

Appear.in: thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Plass til skap: Hvem vi skal høre med? Var det noen fakulteter som fikk veldig mye plass? IT?

Gunnar: strømlister, blomster

Tomasr og gunnar: Personvernerklæring. Thomasr sender utkast og Gunnar fortsetter på.

Bestilte ny disk for en ST6000DM004 som vi ikke fikk til å virke på Starbuck. Den nye har ikke kommet.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

9. april pingvin og pizza (Matrix og terminal). Nytt medlem: Invitere Jakob og de andre nye på matrix-kurset. Sender ut Facebook-invite 50kr budsjett + plakater.

- Linux-kveld, PC-klinikk. Gunnar høre litt med de nye medlemmene hva de er interessert i.

- Dataoverføring via amatørradio, kan invitere ARK-folk

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag), sette av en dag til å jobbe på det.

-Sky-kurs Openstack/docker osv. IDI IT-drift - høre om det er noen som vil fortelle om det.

4. Fastsette dato for genfors.

Vi må velge dato innen den 8. april

5. Forslag om langtidsmedlemsskap og langtidslagring av hjemmeside

- I den konkrete saken, foreslår vi at NVG får en evig, ikke-kommersiell, ikke-eksklusiv, lisens til å lagre og vise offentlig innholdet på medlemmets hjemmeside.

- Felt i meldemsdatabase for om medlemmet samtykker i at innholdet skal fortsatt ligge igjen etter at de ikke lenger er medlem. Det medfører ingen forpliktelse for at NVG fortsatt skal ha innholdet liggende, men NVG kan gjøre det hvis de vil.

- Vi skriver et forslag om livstidssmedlemsskap til generalforsamlingen.

6. Eventuelt

Pingu (ny epost-tjener) går fremover. Majordomo-epost-lister som er aktive er konvertert til Mailman på Sabre-wulf, så vi slipper å legge inn Majordomo på Pingu.

Bråkete switch: AV-tjenesten har sendt forespørsel til Atea til å se på saken.

Møtet hevet 18:53

Styremøte 18. mars 2019

[rediger]


NVG 2019-03-18 Tilstede terminalrom: gunnarre, kaasen, thomasr, yorn appear.in:


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte

Vi får ikke ha skap i gangen. Hva med å med å spørre andre fakulteter?

Vi spør student-demokratiet på lengre sikt om det går an å få til en løsning der det bygges lager-rom oppdelt i låsbare båser til hver bruker.

Hva med verkstedet?

Gunnar: strømlister, blomster

Tomasr og gunnar: Personvernerklæring

Harddisker er kjøpt

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

ZFS-kurset var bra

9. april pingvin og pizza (Matrix og terminal).

Andre ting på lista:

- Linux-kveld, PC-klinikk. Gunnar høre litt med de nye medlemmene hva de er interessert i.

- Dataoverføring via amatørradio

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag),

- cfengine-kurs (kaasen)?

-Sky-kurs Openstack/docker osv.

4. Eventuelt

Nytt medlem: Jakob

Tidspunkt genfors: 29. april, 30. april eller 3. mai. Helst 3. mai.

Neste møte 1. april

Møtet hevet

Styremøte 4. mars 2019

[rediger]


Referat styremøte 4. mars 2019

Tilstede: Terminalrommet :gunnarre, kaasen

Appear.in: thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

AV-switch: Spørre opp om de har sett på switchen

Gunnar: strømlister, blomster

Tomasr og gunnar: Personvernerklæring

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Yorn: ZFS-kurset: 5. mars 18:00 VI har reklamert for kurset med plakater, epost-liste, Facebook-event og reklame

Andre ting på lista:

Linux-kveld,

Dataoverføring via amatørradio,

TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag),

cfengine-kurs (kaasen)?

Sky-kurs Openstack/docker osv.

4. Hvordan få nytt lagerrom?

Vi spør ikke IME - de er opptatt med flytting.

Vi spør student-demokratiet på lengre sikt om det går an å få til en løsning der det bygges lager-rom oppdelt i låsbare båser til hver bruker.

På kortere sikt spør vi vaktmester om vi kan sette opp et skap ute i gangen. Lagerskap? Forslag til modell: https://www.ajprodukter.no/kontor-konferanse/kontormobler/oppbevaringsskap/oppbevaringsskap/459296-19439063.wf?productId=19439046

5. Prisramme for innkjøp av nye harddisker.

Starbuck-disken feilen var ikke helt død - fikk kopiert ut det vi skulle ta vare på fra den.

Kjøper 2x6 TB 7000 kr, kjøper harddisker av to ulike modeller. Speiles på starbuck

Reitgjerdet 1x4TB 2100 kr

Tilsammen 9100 kr.

6. Eventuelt

Fordel med lager ved terminalrommet - mye lettere å pusle med gamle ting.

Bil begynne å sende gamle personlige eiendeler som ligger igjen her til vedkommende med post - spør dem først om de vil hente.

Styremøte 11. februar 2019

[rediger]


Styremøte 11. februar 2019

Tilstede: Terminalrommet: gunnarre, yorn, hiasen,

hranes innom en tur

Appear.in: caroline

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Har hatt lager-rydding. Har tatt kontakt med NTNU Eiendom for å høre hva rommet skal brukes til - men fortsetter å rydde.

Kan gi bort tastaturer?

AV-switch: Spørre opp om de har sett på switchen

Gunnar: strømlister, blomster Tomasr og gunnar: Personvernerklæring

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Husk: Sjekk rombestilling og skriv ut plakater

Pingvin og pizza (terminal og Matrix): 26. februar kl 17:15

Yorn: ZFS-kurset: 5. mars 18:00

Forslag 50 kr hver i Facebook ads. Lager det denne uken.

Andre ting på lista: Linux-kveld, Dataoverføring via amatørradio, TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag), cfengine-kurs (kaasen)?

4. Eventuelt

Fint med møtetid kl 18:00 - flere har tid da?

Møtet 18:30

Styremøte 21. januar 2019

[rediger]


Tilstede: Terminalrommet: kaasen, yorn, hiasen, peder

appear.in: gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK, men behandler sak 5 før sak 2.

5. Lagersituasjonen. Planlegge ryddedugnad

Vi svarte John Krogstie under møtet. Vi svarte Birgit Sørgård 15. januar.

Vi bør sortere og hive en del før det

Ryddedugnad mandag 4. februar 17:00, NVG dekker pizza og brus

- Kaste noen ting - Merke ting som er verdt å ta vare på - Ta vare på lagringsmedium for sikker sletting/makulering

Kaasen sjekker status på privatbokser

2. Konstituering av styret

David Kaasen: Kasserer

Thomas Rinnan: Nestleder og sekretær

3. Referatsaker fra forrige møte

AV-switch: Spørre opp om de har sett på switchen

Adgang: Purre på IDI for adgang for IT-bygget. Gunnar følger opp.

Gunnarre skaffer to sekvensielle strømlister.

Personvernerklæring gjenstår. thomasr og gunnarre ser på det siden.

Kantega - Geir Helland blomster Gunnar sender (max 300 kr)

4. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Pingvin og pizza (terminal og Matrix): 26. februar kl 17:15

Yorn: ZFS-kurset: 5. mars 18:00

Andre ting på lista: Linux-kveld, Dataoverføring via amatørradio.

6. Eventuelt

Hagbart gikk ned ifm. med strømbrudd

Møtet hevet 21:10

Generalforsamling 14. desember 2018

[rediger]


Fil:Gf20181214 referat.pdf

Styremøte 26. november 2018

[rediger]


Tilstede: kaasen
Appear.in: gunnarre
Referent: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

Det er OK.

Man må gjerne minne om innkallelse hvis det ikke er sendt ut innen noen dager før møtet.

2. Referatsaker fra forrige møte

Vifteløs pens. kaasen ble litt usikker på hvilken pens vi skulle tilby. Sender ny e-post med to forslag.

E-postserver. Vil ha spam å bryne oss på. http://muguguestbook.com/ er fin til dette formålet.

Adgangsgruppe NVG. Må spørre om adgang som før og ta gruppeutvidelsen utenom.

UPS. gunnarre kjøper list med måler.

Personvernerklæring gjenstår. thomasr og gunnarre ser på det siden.

Kompromittert bruker. Har fått nytt passord.

Generalforsamling. Har innkalt.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Vi holdt Pingvin- og pizzakurs 10. november, men det var heller dårlig oppmøte. Kurset er ihvertfall klart til å holdes neste gang, til våren f.eks.

Andre ting på lista: Linux-kveld Dataoverføring via amatørradio. Pingvin- og pizza (og Matrix)

4. Rette takk til Kantega

Sende blomster, opp til kr 300,-.

5. Eventuelt

Møtet hevet 21.25.

Styremøte 5. november 2018

[rediger]


Tilstede: kaasen og oysteini
Appear.in: caroline, gunnarre og thomasr
Referent: caroline

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Vifteløs pens - som før. Dette begynner å bli en veldig gammel sak nå, og vi må få ut finger'n. Kaasen svarer på tidligere e-post vi har fått og spør om vår foreslåtte pens er et OK alternativ, eller om de må ha managed.

E-postserver. Hatt en mekkedag, fikk to nye medlemmer!

Adgangsgruppe NVG - gunnarre har snakka med IDI om tilgang til IT-Syd og IT-Vest.

SCSI-kabel til Deckard - kaasen har prøvd å koble sammen Deckard og ekstern-disken, med varierende hell.

UPS - må planlegge nedetid. Kan få litt fra IDI, men bare en av gateway-maskinene kan være koblet til. Hva bør står på UPS: DNS, gateway, pens, epost, filtjener (Sprocket).

Personvernerklæring gjenstår. thomasr og gunnarre ser på det på lørdag.

Vi må åpne kontoen til brukeren med spamproblematikk fra sist. kaasen fikser.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

kurs 10. november: thomasr har forsøkt å bestille auditorium. Det lå ikke inne i lista over rom som kunne bookes, og ser nå ut til å være opptatt. Vi har bestilt G-012 i stedet. Gunnarre fikser Facebook-eventen. Vi trenger også en plakat å henge på døra til NVG, i det minste.

Andre ting på lista: Linus-kveld Dataoverføring via amatørradio.

4. Generalforsamlingsdato

17:30, 14. desember!

5. Eventuelt

Vi får donert noen servere fra laben til Kantega. Vi får e-post når de kan hentes. Noen bør ta med lastetralle og så må vi få lånt en bil.

Møtet hevet 21:25.

Styremøte 22. oktober 2018

[rediger]


Tilstede: kaasen og hiasen
Appear.in: gunnarre og thomasr
Referent: gunnarre

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Vifteløs pens - ingen progresjon.

Epost-server må forseres. Hører om noen av de nye vil være med på å mekke.

Gunnar følger opp adgangsgruppe for NVG - utvide hvilke rom den gjelder.

SCSI-kabel til Deckard: Gjenstår å prøve

UPS- måle effektbruk, finner frem måler - varsle en nedetid for å måle effekten

Stoler fungerer

Personvernerklæring gjenstår

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

22. oktober oppdatere kurset Pingvin og pizza

10. november: Pingvin og pizza kl 14 blir bestilt av Thomas

Linuxkveld/bli-kjent-dag på terminalrommet

Dataoverføring over amatørradio

4. Eventuelt

Et medlems konto ble misbrukt til sende ut spam. Sperret kontoen. Forslag: Postforward og spamassassin på utgående epost.

Dato for gen.fors: Forslag 30. november elller 14. desember - bestemmer på neste styremøte.

Møtet hevet kl 21:00

Styremøte 1. oktober 2018

[rediger]


Styremøte 1. oktober 2018

Tilstede: gunnarre, hiaasen, kaasen Appear.in:Thomasr


1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

Vifteløs pens - ingen progresjon.

SCSI-kabel til Deckard: Gjenstår å prøve

Gunnarre spør nye folk om de har lyst til å mekke epost-server

UPS- måle effektbruk, finner frem måler

Stoler: Låser fast stolene når vi ikke bruker dem.

GDPR: Fjernet kjønn fra medlemsdatabasen, gjenstår personvernerklæring

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Vi trenger en ny dato for Pingvin og Pizza.

15. oktober: Oppdatere kurset

22. eller 26. oktober? Driftskurs Pingvin og pizza Linuxkurs

Epost-mekking høre når det passer for dem

Dataoverføring over amatørradio

Linuxkveld/bli-kjent-dag på terminalrommet

4. Eventuelt

Adgang til IT-bygget: Fikser det

Styremøte 10. september 2018

[rediger]


Styremøte mandag 10. september 2018 kl. 20.00.

Tilstede: appear.in: thomasr, caroline, gunnarre, terminalrommet: kaasen
Møteleder: gunnarre
Referent: caroline

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

Godkjent.

2. Referatsaker fra forrige møte

Vifteløs pens - ingen progresjon. SCSI-kabel til Deckard - kaasen har funnet noen kabler på lageret, han tar dem med på maskinrommet og sjekker om de passer.
Naborommet til maskinrommet - intet nytt.
Epost-tjener - intet nytt. Vi bør sette en dato, kan invitere folk til å være med. Gunnarre spør nye folk om de har lyst til å mekke epost. Prøve å rekruttere til drift?
UPS - kun på Swix og Sprocket. Måle effektbruk? Vi må planlegge nedetid.
Vi har nye stoler - låst fast 3 stykker med lås og låsewire (spør styret om kode). De har ikke forsvunnet ennå! Vi må vurdere hvor lurt det er å ha den lengden vi har nå, mulig vi må gjøre det slik at de må låses opp ved bruk, fordi det er lett å snuble i wiren.
GDPR - se forrige referat. Vi bør finne ut best praksis for å identifisere at brukeren som ber om sletting/utlevering av data er riktig bruker. Per nå bruker vi telefonnummer. Vi bør vurdere å endre informasjon vi registrerer om nye brukere for å lette verifisering, og samtidig ikke samle på for mye informasjon.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Gjennomført Kom-i-gang-dag, har snakka med mye folk og delte ut en haug med brosjyrer. Vi har hatt selskap av PVV.
Vi trenger en ny dato for Pingvin og Pizza.
Fadderdag 18. august. Vi meldte om at vi var på terminalrommet, bare å stikke innom, men det kom ingen.
Kurs: Dataoverføring over amatørradio - gunnarre. Det er ikke helt egnet å være i en kjeller, men vi kan eventuelt sette en antenne ut på gårdsplassen.
Linuxkveld/bli-kjent-dag på terminalrommet - kan annonsere på Innsida, i forelesninger, etc.

4. Eventuelt

Vi bør gjøre oss selv mer synlige! For eksempel, ta en tur i forelesninger og reklamere for kurs. Henge opp fler plakater/gjøre terminalrommet mer synlig. Orakelkontorene, etc - steder å bleste kurs!

Vi bør få i gang et litt uformelt samarbeid med PVV - terminalrommet vårt er jo ganske rolig, kan kanskje invitere over folk når det blir for mye på deres? Kan jo være kjekt for folk som vil jobbe med øvinger, etc.? Evt "byttelåne" terminaler - en terminal hos oss gir tilgang til PVV og vice versa.

Møtet heves 21:12.

Styremøte 11. juni 2018

[rediger]


Styremøte 11. juni 2018

Terminalrommet: Kaasen

Telefon: carolisa, gunnarre, thomasr

Referent gunnarre

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

▪ Vifteløs pens for AV-tjenesten: Intet nytt. Sjekk om de bruker management. Det har stått et bråkete maskinskap på terminalrommet en stund, det er borte nå. ▪ Savner fremdeles SCSI-kabel til deckard. Kjører revers-IPv6-DNS i VM på reitgjerdet inntil videre. Får lete på barneværelset. ▪ Naborommet til maskinrommet: Intet nytt. Kan være lurt å lage en maskinrom-komité med e-postliste og isssue-tracker for organisasjonene. ▪ E-post-tjener: Intet nytt siden sist. ▪ UPS: Vi må se på effektbruken. IDI har fått aggregat fra bibsys og kanskje UPS. Vi kan likevel kjøpe en liten UPS for overgang/avslåing.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

  • 2. juli: Ikke-styremøte, planlegge "Pingvin og Pizza"
  • 13. august: Vi er velkommen på kom-i-gang-dagen. Får informasjon om stand. Vise frem utstyr. Kjører en liten spillturnering. LA1NVG også?
  • 18. august: Velkomst-streff på NVG for nye medl./interesserte ikke så lenge etterpå. Omvisning og film.
  • 31. august: Pingvin og Pizza. (Ny vinkling, se eldre referater)
  • Musikkurs (gunnarre) på tay. Kaasen har installert Jack og synthprogramer på en RaspberryPi.
  • TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag).

Idé: Møte opp på forelesning

4. Eventuelt

Låsewire: Gunnar ordner patentbånd, wire og wireklemmer.

Lerkedahlbygget: Stoler til overs?

GDPR: Når medlemmer melder seg ut bør vi begrense tilgang til filene deres og spørre om de vil ha dem slettet. Ved sletting bør vi sikre oss at vi har riktig identitet med f.eks. mobilnummer eller personlig oppmøte - samme standard som for innmelding.

Starbuck står fremdeles på terminalrommet. Vi bør flytte den til maskinrommet.


Ingen flere styremøter før sommeren, men tar en liten "workshop" om Pingvin og pizza 2. juli kl 20.

Styremøte 28. mai 2018

[rediger]


Styremøte mandag 28. mai 2018 kl. 20.00.

Tilstede: telefon: caroline, gunnarre, thomasr terminalrommet: kaasen
Møteleder: gunnarre
Referent: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

Godkjent. Glemte at dette styremøtet skulle være konstituerende. Tar det under "evt."...

2. Referatsaker fra forrige møte

  • Vifteløs pens for AV-tjenesten: Intet nytt. Sjekk om de bruker management. Det har stått et bråkete maskinskap på terminalrommet en stund, det er borte nå.
  • Savner fremdeles SCSI-kabel til deckard. Kjører revers-IPv6-DNS i VM på reitgjerdet inntil videre. Får lete på barneværelset.
  • Naborommet til maskinrommet: Intet nytt. Kan være lurt å lage en maskinrom-komité med e-postliste og isssue-tracker for organisasjonene.
  • Gunnar har fått kvittering på fristasjonssøknad. Svar skal komme ila. juni.
  • Genfors er avholdt. Styret fortsetter som før. Referat kommer.
  • Adganger til IT-bygget stort sett i orden. Skrivefeil rettes.
  • GDPR tas videre under "evt.".
  • E-post-tjener: Intet nytt siden sist. kaasen har vært opptatt, bl.a. med kompromittert romeo-klive.
  • UPS: Vi må fortsette å vurdere.

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Idé: Møte opp på forelesning

  • Pingvin og Pizza. (Ny vinkling, se eldre referater) Ta det tidlig om høsten.
  • Musikkurs (gunnarre) på tay. Kaasen har installert Jack og synthprogramer på en RaspberryPi.
  • TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag).

4. Planlegge kom-i-gang-dag til høsten. Sende søknad?

Det er mandag 13. aug. Ny kontakt. Gunnar skriver brev.

Ønsker plass sammen med PVV, som ifjor. Vi nevner det for PVV.

Det kan være lurt å ha et lite treff på NVG for nye medl./interesserte ikke så lenge etterpå.

5. Eventuelt

  • Stoler forsvinner fra term.rommet og inn i auditoriet. Hvordan forhindre? Kjøpe kabel og låse fast.
  • Konstituering. Caroline trekker seg som sekretær og Thomas overtar. Ellers som før.
  • GDPR. Vi fjerner kjønn fra MDB (er sensitiv opplysning). Lagre studentnr.? Gjør medlemslisten på NVG-hjemmesiden opt-in. Personer er medlem til de melder seg ut, så vi sletter ikke alt. Gir mulighet til å bli glemt.
  • Det er lav aktivitet på IRC for tiden. screen + irssi på terminalen er kanskje for gammeldags? Kommunikasjon er viktig, så vi bør se på alternative grensesnitt:
    • Slack-boten ser fortsatt ut til å funke som bro til IRC.
    • Matrix er ikke så dumt. God støtte for IRC-broing, er åpent og flott, men fortsatt litt betapreg. Riot.im har Slack-aktig vevklient og telefonapper for Matrix.
    • Glowing bear er en vev-IRC-klient som kobler til en weechat-instans. Gir historikk.

Møtet hevet kl. 21.20.

Generalforsamling 17. april 2018

[rediger]


Medium:GF 20180417.pdf

Styremøte 19. mars 2018

[rediger]


Styremøte 19. mars 2018

Tilstede, terminalrom: Telefon: gunnarre, thomasr, kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

- Vifteløs pens for AV-tjenesten: Sjekk om de bruker management.

- Savner fremdeles SCSI-kabel til Deckard, så vi har ikke IPv6

- Naborommet til maskinrommet: Kan være et alternativ, siden vi nå er 5 stud. organisasjoner. Kan være lurt å lage en maskinrom-komité med epostliste og isssue-tracker for organisasjonene.

- Søknad på fristasjon ble sendt innen fristen


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

Vi har gjennomført ZFS-kurs, og Anders Christiensen viste oss rundt på Datamuseet

Idé: Møte opp på forelesning

- Musikkurs (gunnarre) på tay. Kaasen har installert Jack og synthprogramer på en RaspberryPi.

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag).

- Pingvin og Pizza. (Ny vinkling, se eldre referater) 20. april?


4. Vedta dato for genfors.

17. april

5. Eventuelt

  • Oppdater adganger for IT-Syd og IT-Vest for kaasen, gunnarre, og hiaasen.
  • Gunnar og Thomas kan skrive et utkast til personvernerklæring, og gjøre en kartlegging - gjerne sammen med PVV.
  • Epost-tjener: Ønsker å konvertere majordomo-lister til mailman-lister
  • Se på muligheten for å kjøpe UPS til de mest kritiske tjenestene. F.eks. DNS, epost og brukerfiler

Styremøte 19. februar 2018

[rediger]


Referat styremøte 19. februar 2018

NVG: kaasen Appear.in: caroline, gunnarre, thomasr

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK.

2. Referatsaker fra forrige møte

- Vifteløs pens for AV-tjenesten: Sjekk om de bruker management.

- Maskinrommet: Hackerspace satt inn et rack som de deler med Thilde og NVG. Det skjedde et uhell ifm. at de skulle sette inn rack. Deckard er fremdeles nede. Konsolltjeneren pils: Det nye kortet virker, men ikke det gamle. Hackerspace skal erstatte det som evt. er ødelagt.

- Naborommet til maskinrommet: Kan være et alternativ, siden vi nå er 5 stud. organisasjoner. Kan være lurt å lage en maskinrom-komité med epostliste og isssue-tracker for organisasjonene.


3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

- Kurs i ZFS (jornane): 22. februar: Promoterer på Facebook for 50 kr.

- Omvisning på Datamuseet (Anders Christensen): En partalsuke-fredag kl 17? 9. mars.

- Musikkurs (gunnarre) på tay. Kaasen har installert Jack og synthprogramer på en RaspberryPi.

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag).

- Pingvin og Pizza. (Ny vinkling, se eldre referater) 6. april?

4. Finne dato for genfors

Kanskje den 17. eller 27. april

5. Eventuelt

- Romsøknad: Gunnar sender inn søknad

- GDPR: Vi må skrive en risikovurdering for medlemsdatabasen vår, kanskje også passordhåndteringen. Vi bør også skrive en personvernerklæring.

- Søknad fra Kradalby om privatmaskin: Godkjent, med henvisning til reglene for privatmaskiner

Møtet hevet 21:15

Styremøte 22. januar 2018

[rediger]


Appear.in: thomasr, gunnarre Terminalrommet: kaasen

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden

OK

2. Referatsaker fra forrige møte

- SMTP-porter er åpnet, nå kan vi pingu som epost-server

- Vifteløs pens for AV-tjenesten: Sjekk om de bruker management.

- Vi har ryddet plass på maskinrommet. Gunnar sier ifra til Thilde

- Kaasen har spurt seg for om naborommet til maskinrommet. Det er nesten ingenting der inne - bare noen få maskiner igjen. Vi tenker på å henvende oss til IDI sammen med de andre organisasjonene - at vi blir fem foreninger. Jobber videre på IRC/slack.

- Vi ser på kvote-scriptet

3. Kurs, kurskalender og aktiviteter

- Vi planlegger filmkveld 25. januar

- Kurs i ZFS (jornane): Foreslår 15. februar.

- Omvisning på Datamuseet (Anders Christensen): Kaasen sjekker om 1. mars passer

- Musikkurs (gunnarre) på tay. Kaasen har installert Jack og synthprogramer på en RaspberryPi.

- TCP/IP-kurs (hranes, NVG kan være behjelpelig med å vinkle som hobbyforedrag).

- Pingvin og Pizza. (Ny vinkling, se eldre referater)

4. Eventuelt

- Ser på muligheten til å ha en egen Matrix-server slik at vi kan avholde styremøter som omhandler personal- og driftssaker uten at det kommer ut på IRC.

- DNB: Saken om signatur var allerede løst, da ix ikke lengre har tilgang til kontoen.

- Vi har fått en epost fra "Internet Services" med krav om at vi måtte kjøpe noe SEO-tull fra dem. Det falt vi ikke for.

Møtet hevet 20:58